Törpenyúl tenyészet - Miskolc

Kosorrú és oroszlánfejű nyuszik megbízható helyről!

 

Mivel sokan érdeklődnek, mivel is jár egy nyuszi tartása, mire kell felkészülniük, leírom ide a szerintem legfontosabb tudnivalókat, leggyakrabban felmerülő kérdéseket és mindenki átolvashatja.

 

FIÚ vagy LÁNY ?

Ha csak egy nyuszit szeretnél, teljesen mindegy a nyuszi neme. Szerintem fontosabb, hogy a színe, megjelenése szerint válassz! Viselkedésükben, szokásaikban semmi különbség nincs, minden a megszokáson múlik. Ha kicsi korától foglalkoznak a nyuszival semmi probléma nem lesz vele, akár fiú akár lány. Minden a gazdin múlik.

 

EGY nyuszi vagy KETTŐ?

Sokan szeretnének kettő nyuszit, egy nyuszival nyilván kevesebb a probléma, kettő nyuszi viszont kétszer annyi örömet szerez. Ha nem szeretnénk kisnyuszikat, érdemes két egyforma nemű nyuszit választani, lehetőleg egy alomból. Ha kicsi koruktól együtt nőnek fel, a későbbiekben is jól ki fognak jönni egymással, legyen szó két fiú vagy két lány nyusziról. Ha különböző nemüek, az ivarérettséget követően külön kell őket tartani, vagy egyikőjüket (inkább a fiút) érdemes ivartalanítani. 

Ha kevesebb időnk van, két nyuszi jól elvan egymással, nem unatkoznak annyira. Ugyan úgy szükségük van a napi mozgásra, de jobban viselik a gazdi hiányát ha van egy társuk. 

 

IVARTALANÍTÁS ?

Sok jó hír kering az interneten az ivartalanításról... Én mégis ellene vagyok, érdemes kivárni amíg a nyuszi eléri a 10-12 hónapos kort. Ha addig nem merülnek fel problémák, nem szabad kockáztatni a nyuszi életét egy műtéttel. Sajnos hallottam már olyat, hogy nem ébredt fel a nyuszi a műtét után. Amennyiben kezelhetetlenné válik a nyuszi, el lehet gondolkozni a műtéten, de csak végső megoldásnak javaslom. 

Ha kettő nyuszink van, egy fiú és egy lány, a fiút javaslom ivartalanításra, az egy kisebb műtét, így a kockázat is kisebb. Gyorsabban helyre jön a fiú  nyuszi, és kevésbé viseli meg a műtét. 

 

Ketrec, felszerelések

Kérésre ketrecet tudok rendelni!

A ketrec mérete:hosszúság:95cm szélesség:57cm magasság: 47cm.(Min. ekkora, vannak 1m hosszú ketrecek is)

A legfontosabb, hogy műanyag legyen a ketrec alja: nem szívja magába a nedvességet, és könnyebb kitakarítani is. Érdemes egy kis házikót is beszerezni (házilag is elkészíthető), a felszerelt ketrecek eredetileg is tartalmazzák.

Az önitató minimum 0,5 literes legyen (nyáron előnyösebb, mert nem kell olyan gyakran újra tölteni).

Egy etető tálra (porcelán) és egy szénatartóra van még szükség mindenképpen, ezeken felül lehet még rengetek kiegészítőt venni, pl fogkoptatót, nyalósót stb.

A ketrecet érdemes olyan szobában elhelyezni, ahol senki sem alszik, nincs túl közel a radiátor, és szellőztetéskor nem megy közvetlenül a hideg a nyuszira. Miért? Éjszaka hangosak lehetnek, esznek isznak, nem zavarja őket, hogy a gazdi aludni szeretne, valamint a túl meleg és a túl hideg sem jó nekik, a hirtelen hőmérsékletváltozás pedig különösen ártalmas. Alomnak megfelelő a forgács vagy a fapellet is. (oroszlánfejű nyuszinál előnyösebb a pellet, mert nem tapad a szőrükbe)

 

Etetés

- Táp: 

Sokféle kifejezetten nyusziknak készült táp kapható. Ami a legfontosabb, hogy mindig annyi tápot adjunk, amennyit egyszerre megeszik, ne legyen előtte, mert nagyon hizlaló. 

- Széna:

A nyuszi emésztéséhez nélkülözhetetlen, bármennyit megehet belőle, mindig legyen előtte. Lucernaszénával vigyázni kell, csak keveset és ritkán kapjon ilyet a nyuszi.

- Zöldség, gyümölcs:

Kiegészítő étkezésnek megfelelő, délelőtt és délután egy egy darab répa, alma vagy ami éppen otthon van. Mindent alaposan meg kell mosni, nem ehet sáros vagy fagyos dolgot a nyuszi!

- Fű:

Füvet is adhatunk a nyuszinak, de a tévhittel ellentétben nem szabad kiengedni "legelni" , a füvet le kell szedni, kicsit hagyni megfonnyadni, és úgy adni a nyuszinak. A friss fűtől felpuffadhat, és emésztési problémái, esetleg hasmenése lehet. A fonnyasztott fűből kaphat többször is egy nap. Természetesen ki lehet vinni az udvarra szaladgálni, de csak akkor ha nincs kutya, és nem szed össze ilyen olyan fertőzéseket. Parkba, bérház elé nem javaslom levinni, ott rengeteg kutya megfordul, jobb az elővigyázatosság!

Rengeteg mérgező növény van, érdemes utána olvasni az interneten, sok szobanövénnyel is vigyázni kell, jobb olyan magasságba tenni őket, ahol a nyuszi nem éri el. Ugyanis képesek bármit megrágni..

 

Szobatisztaság

Kutyákhoz, macskákhoz hasonlóan a nyuszik is szobatisztaságra nevelhetőek.

Hogyan tanítsuk meg??? Az első 1-2 napban ne tegyünk almot a ketrecbe, a nyuszi kijelöl majd egy sarkot , ahova piszkolni jár. Arra a helyre kell betennünk a wc-jét, és a továbbiakban oda fog járni. Ha kiengedjük a lakásba, a ketrecet hagyjuk nyitva, hogy ha szükséges, vissza tudjon menni elvégezni a dolgát. Egy hét alatt megtanulják, ezzel a módszer a leghatásosabb szerintem. Előfordulhat, hogy több idő kell neki, de ha türelemmel vagyunk sikerülni fog.

 

Oltás:

Legkorábban 6-8 hetsen oltathatjuk be a nyuszit. 

Lehet csak myxomatozis elleni oltást kérni, de van kombinált oltás is, ami a myxomatózis mellett véd a tüdővérzés ellen is. A kombinált oltások fél évig hatásosak, a sima myxomatózis elleni oltás egy évig. 

A szülők oltva vannak, amíg a picik az anyjukkal vannak, ők is védettek a betegségekkel szemben. Az oltatás már az új gazdik dolga, mindenképpen javaslom, mert egy fertőzött szúnyog csípése végzetes is lehet. 

 

Ápolás:

A nyuszik foga folyamatosan nő, erre kell a legjobban odafigyelni. Mindig legyen előtte széna, és valami fadarab, amit rágcsálhat és így koptatja a fogát. 

Körömvágás, oltáskor az állatorvos is levágja a nyuszi körmét, de otthon magunk is megtehetjük ezt, ha már túl hosszúnak találjuk. Van speciálisan állatoknak készített körömvágó olló, amivel pillanatok alatt elvégezhető a körömvágás. Vigyáznunk kell, hogy csak keveset vágjunk a körömből, nehogy megsértük a még élő részt. Ha nem értünk hozzá, jobb az állatorvosra bízni.

Sokakban felmerül a kérdés, hogy lehet e a nyuszit fürdetni, szerintem nem örülne neki a nyuszi, nyáron ha túlságosan meleg van, érdemes inkább egy hideg vízzel teli papalckot vagy egy vizes ruhát betenni a ketrecbe.

Fontos, különösen az oroszlánfejű nyusziknál, a szőr ápolása. Hetente érdemes kifésülni a bundájukat, nekik jó érzést nyújt, a gazdinak pedig kevesebbet kell utána takarítani. 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 9
Heti: 22
Havi: 295
Össz.: 160 957

Látogatottság növelés
Oldal: Amit a nyuszi tartásáról tudni kell
Törpenyúl tenyészet - Miskolc - © 2008 - 2024 - nyuszi-miskolc.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »